Szőnyeg is lehet mérgező? Avagy mit kell tudni arról a bizonyos „új szőnyeg szagról”

A legtöbb új szőnyegről a jellegzetes illata is elárulja, hogy káros az egészségre. Ugyanis ezt a szagot az illékony szerves vegyületek (VOC-k) gázképződése okozza, amelyek közül néhányat rákkeltőnek is minősítenek.

Sajnos a régebbi szőnyegekkel kapcsolatban sincs jó hírem, ezek gyakran olyan vegyi anyagokat is tartalmaznak, amelyeket az elmúlt években betiltottak. A szőnyegek tisztításához használt termékek közül is számos jelent potenciális egészségügyi kockázatot, amelyek szintén VOC-kat bocsátanak ki.

Káros anyagok a szőnyegben

A VOC-kat (illékony szerves vegyületeket) belélegezhető gázként bocsátják ki szőnyegek, és más általános háztartási bútorok, termékek. A beltéri levegő gyakran négy-ötször is szennyezettebb, mint a kinti, ami elég riasztóan hangzik.

Safe and Healthy Home (Biztonságos és egészséges otthon) c. könyv szerzője szerint egy átlagos szőnyeg általában 120-féle vegyi anyagot tartalmaz. A különböző vegyi kezelésekkel polibromid-difenil-éterek (PBDE), fluor vegyületek (PFC), perfluor-oktánsavak (PFOA), valamint illékony szerves vegyületek (VOC) kerülnek otthoni környezetünkbe.

A szőnyegekben jellemzően megtalálható fokozottan káros vegyi anyagok közül néhány:

  • Polipropilén
  • Formaldehid
  • Benzol
  • Peszticidek
  • Műtrágyák

A VOC-k általában megtalálhatók a legtöbb szőnyegben, mivel ezeket a textíliákat folt- és vízlepergető szerekkel, antimikrobiális (például fürdőszőnyegekben) és antisztatikus kezelésekkel, valamint ragasztókkal, mesterséges színezékekkel és égésgátlókkal kezelik. 

Foltálló szőnyegek

Ha gyerekek vagy házi kiskedvencek vannak a házban, a foltálló szőnyeg különösen vonzónak tűnhet. A gyerekek, kutyák és macskák a szőnyeggel általában szorosabb kapcsolatot ápolnak a felnőttekhez képest, ami azt jelenti, hogy kockázata is nagyobb annak, hogy egészségük mérgező vegyi anyagnak vannak kitéve. Az óvodai vagy a játszószoba szőnyegeinek gyártásához használt anyagokat és technológiákat vizsgálva meglehetősen sokkoló belegondolni abba, hogy milyen vegyi anyagokkal érintkeznek a gyermekek. A csecsemők agya és a teste különösen érzékeny ezekre a hatásokra.

A foltálló szőnyegeket jellemzően perfluorozott vegyszerekkel (PFC) kezelik, amelyek a Környezetvédelmi Munkacsoport szerint számos egészségügyi problémával járnak, amelyek közül néhány igen súlyos is lehet.

Égésgátlók és színezékek szőnyegekben

A nejlonból és polipropilénből készült szőnyegeket szinte mindig tűzálló anyagokkal kezelik, mivel alapvetően gyúlékony kőolajtermékek. Ezzel szemben a gyapjú természetesen égésgátló, ami azt jelenti, hogy nem szükséges a vegyszerekkel kezelni.

Vagy mégis? A gyapjú nagyon ellenáll a festésnek, ezért sok vállalat nagy mennyiségű vegyszereket használ a termékeik hatékonyabb és látványosabb színezésére, ezzel a kitűnő természetes anyagot környezetre károssá degradálva.

Magyarországon a Multifelt factory, ahol a hazai piacon egyedüliként 1896 óta készül prémium gyapjúfilc alapanyag, kiemelten fontosnak tartja a fenntarthatóság kérdését, ezért az elkészült gyapjúfilc festéséhez  Oeko-Tex Standard 100-as besorolású színezéket használ.

Figyeljünk a szőnyeg hátoldalára is

Általános szőnyegeknél, – de sajnos gyakran előfordul a ‘természetes’ szőnyegek esetén is, – hogy a hátoldala vagy a csúszásgátló felület valamilyen műanyagból, szintetikus latexből (amely rákkeltő  ftalátokat tartalmazhat), vinilből, uretánból, 4-fenilciklohexénből vagy polivinil-kloridból (PVC) készül. Ne hagyjuk, hogy a félrevezető marketing becsapjon bennünket! Szőnyeg alátétet javasolt természetes latexből, vagy gyapjúból használni, illetve válasszon kétoldalas szőnyeget (pl. juta), vagy olyat, amelyhez nem szükséges alátét (pl. kókusz szőnyeg).

A szintetikus szőnyegek hozzájárulnak az éghajlatváltozáshoz

A szintetikus és hagyományos szőnyegek nemcsak egészségünkre lehetnek súlyosan káros hatással, hanem a bolygó élővilágára és a globális felmelegedésre is kihat. A hagyományos szintetikus vagy pamut szőnyegeknek tulajdonítható energialábnyom, vízfelhasználás és környezetszennyezés megdöbbentő számokat mutat. Sajnos ráadásul legtöbbjük idejekorán a hulladéklerakóban végzi, köszönhetően a trendek irreálisan gyors változásának, vagy a gyenge anyagminőségnek köszönhetően. Hulladékként gázt, vegyi anyagokat bocsátanak a levegőbe, és évtizedekig vagy annál is tovább tarthat, amíg lebomlanak.

Az organikusan és/vagy fenntartható módon termesztett természetes rostok, amelyeket nem kezeltek mérgező vegyi anyagokkal, jobbak az emberek és a bolygó számára. Ha egy szőnyeg hulladékként végzi, a természetes, nem mérgező szőnyeg sokkal gyorsabban lebomlik, anélkül, hogy toxikus anyagokat engedne a levegőbe, vízbe vagy talajba, ellentétben a szintetikus vagy mérgező vegyszerekkel kezelt szőnyegekkel.

De lássuk, mik a VOC-mérgezés tünetei?

Tünetek lehetnek a szem, az orr, a torok és a bőr irritációja, valamint allergén reakciók, émelygés, fejfájás, szédülés és légzési problémák. További egészségügyi hatások lehetnek a máj, a vese, illetve a központi idegrendszer károsodása. A vizsgálatok azt igazolják, hogy némely VOC rákot okozhat, vagy hormonális hatást is gyakorolhat, akár meddőséget is előidézve.

Mit tehetünk, hogy a szőnyeg ne mérgezze otthonunk beltéri levegőjét?

  • Általános szabályként elmondható, hogy lehetőleg természetes rostból, biogyapjúból vagy -pamutból, szizálkenderből, kókuszrostból, jutából vagy tengeri fűből készült szőnyeget válasszunk a szintetikus változatok helyett (ez utóbbiak jellemzően nejlonból vagy poliészterből készülnek). (A természetes szőnyegekről részletesebben itt olvashat)
  • Ellenőrizzük, hogy nem kezelték-e az adott szőnyeget szükségtelen vegyszerekkel vagy ragasztókkal. 
  • Válasszunk zöld tanúsítvánnyal rendelkező szőnyeget (pl. OEKO-TEX® tanúsítvánnyal rendelkező textileket. Az OEKO-TEX® védjegy a végfelhasználók számára azt jelzi, hogy a termék ártalmas anyagokat nem tartalmaz, ezért biztonságos és bőrbarát, így a védjegy a döntéshozatal fontos eszköze lehet textiltermékek vásárlásakor.)
  • Kerüljük a mérgező szőnyegtisztító szereket
  • Vegyük le a cipőnket, hogy ne hordjuk be a piszkot és baktériumokat az utcáról.

Végezetül nézzünk kímélő megoldásokat a szőnyegek tisztítására

Lakásunkat rendszerint olyan szerekkel takarítjuk, amelyek nagyon is veszélyesek lehetnek egészségünkre. Sok közülük a bőrt és a szemet is irritálja. Szerencsére vannak barátibb megoldások is a szőnyegtisztításra:

  • Használjunk gőztisztító gépet, és rendszeresen mossuk a szőnyegeket.
  • A szőnyeg konyhasóval átkefélve visszanyeri eredeti színét, a foltokat gyakran egy samponos átmosással is ki lehet tisztítani.
  • Ökoanyu tipp a szőnyegek tisztításához: A műveletet a foltok átdörzsölésével kezdjük. Ehhez 2dl vízbe 1 teáskanál mosószódát tegyünk. Előtte egy kis darabon célszerű színpróbát végezni. A száradás utáni fehér lerakódást 1dl víz és 1 teáskanál ecet segítségével tüntethetjük el. A folttisztítás után a teljes szőnyegen oszlassunk el szitával háztartási keményítőt, 40 perc után porszívózzuk át a szőnyeget. (További ökotippek ökoanyutól: itt.)

A következő bejegyzésben a természetes szőnyegekről lesz szó, boltajánlóval.


Ha úgy érzi, segítségre van szüksége egészséges lakóterének kialakításához, keressen bizalommal elérhetőségeimen!


Felhasznált források: Leafscore, Tudatos Vásárlók, Ökoanyu, Innovatext, képek: AI