Már jóideje háttérbe szorították a faablakokat a más anyagokból készült nyílászárók, mint a műanyag, alumínium. A nagyobb szerszámgyártók eddig vonakodtak a technológiai újításokkal járó komolyabb beruházásokat megtenni, de a kisebb vállalatok úgy tűnik kezükbe vették a fejlesztéseket, a tendencia ezzel megváltozni látszik.
Az említett konkurens ablakok technológiai szempontból az elmúlt évtized(ek)ben számos fejlesztésen mentek keresztül, a fából készült változatoknál azonban az innováció mindezidáig mintha elmaradt volna, a technológia és a formatervezés 40 évvel ezelőtti szinten ragadt. Hogy a lemaradásnak mi az oka? A mai ablakok keresztmetszeti profilját a szerszámgyártók határozzák meg fejlesztéseikkel. Ezért az ő felelősségük, hogy hőtechnikailag, esztétikus, időtálló, a dizájnnak és a mai elvárásoknak megfelelő ablakot tervezzenek, és felhívják az ablakgyártók figyelmét a piaci követelményekre. A nagyobb szerszámgyártók vonakodása mellett, végre a kisebb vállalatoknak köszönhetően változás észlelhető, ugyanis ha megnézzük a legfrissebb európai faablak-fejlesztéseket, érezhetően megindult a mozgolódás immár a faablakok terén is. A minimalista megjelenés kedvelőinek most már nem kell lemondani a fáról, de anyagában megmunkált, integrált profilok is tetten érhetők a piacon, ugyanúgy, mint az új forradalmi koncepciónak számító kétkomponensű ablakok.
Magyarországon a megfelelő nyílászáró kiválasztásánál több szempontot is figyelembe kell venni. A hazánkra jellemző változatos környezeti viszonyok a faablak külső, időjárásnak kitett oldalát erősen igénybe veszik. A magas napsütési mennyiség a fában kötött gyantákat oldja. Orovecz Péter (Holz Schiller GmbH) szerint a tapasztalat azt mutatja, hogy a legjobb faanyag választás a magyarországi éghajlathoz a lucfenyő és a Red Grandis (vörös eukaliptusz), ugyanis a hőszigetelési tényezője és felületkezelés utáni tartóssága is ennek a két fafajnak a legjobb. A további előkelő helyen szereplő használatos faanyagok a szibériai vörösfenyő és a tölgy alkalmazása, melyek magas tartósságú fafajok.
A fejlődést követve a környező országokban az alu-fa szerkezetek egyre fontosabbá válnak. Az alu-fa kialakítású szintben záródó kivitel egy olyan időtálló ablak, ahol az üveget kívülről az aluprofil, belülről meg a fa fogja közre üvegléc nélkül úgy, hogy a szárny a tokban egy síkban záródik, kívül és belül. Amit ezen felül forradalmi evolúcióként tartanak számon, az olyan ablak, ahol a külső aluborítást faborítással helyettesítik. Ehhez a hagyományos alu-fa szerkezethez képest is célzottabb és modernebb felszerelés kell, alapos műszaki tudással karöltve.
Újításként megjelent modifikált faanyagok alkalmazása a faablak külső felületében akár olyannyira tartósság növelő hatással is bír, hogy felveszi a versenyt az alukerettel. További jó tulajdonsága, hogy utólag is kezelhető, miközben megmarad a fa természetessége és szépsége az épület külső jellegében is.
Új szereplővé válhat az épületekre egyre szigorodóbb hőszigetelés előírásai miatt a szendvicsfrízek alkalmazása, melyek alacsonyabb hőszigetelési tényezővel rendelkeznek mint a normál faanyag, nagyon sokféle megoldást kínálva szinte minden faablak és fa-alu ablak típusra.
A termékek ökológiai lábnyoma évről évre fontosabb tényezőnek számít a vásárlók körében. A klíma változik, a felgyülemlő műanyag hulladék mellett az FSC-jelzéssel rendelkező faanyag előtérbe kerül az ablakgyártásban is. Fekete Zita (Woodissimo Kft.) úgy gondolja, senki nem hisz már a műanyag ablak újrahasznosításában, és a PVC-ablak imázsa és a benne rejlő korlátozott dizájnlehetőségek már nem elégítik ki az egyre növekvő igényeket az exkluzív és minőségi termékek iránt.
Itt meg kell említeni, hogy Magyarország prémium színvonalú ablakgyártás terén kimagasló Európában. Ilyen minőségű felület-előkészítés és felületkezelés talán csak Ausztriában van még, így bátran válasszunk hazai termékeket, ezzel is csökkentve a szállításból adódó környezeti terhelést!
Felhasznált cikkek: https://fataj.hu/2022/11/kozeleg-a-faablakok-kora/ (Fekete Zita)https://faipar.hu/cikkek/ajto-ablak/9526/trendek-iranyok-a-faablakgyartas-vilagaban (FAMASZ)