Elmondható, hogy különböző építési módban felépült ingatlanoknál más és más számít a legkifizetődőbb beavatkozásnak. Vajon milyen energetikai beruházást célszerű az alábbi épülettípusok esetén alkalmazni?
- Kádár-kocka
- Régi, vegyes falazatú ház
- Polgári lakások
- ‘80-as ‘90-es években épült családi házak
Magyarországon a lakások energetikai korszerűsítésének üteme nem elég gyors, miközben a lakossági energiafogyasztás az ország energiafelhasználásnak körülbelül negyven százalékát teszi ki. Otthonaink korszerűsítése mind komfortérzetünk és környezetünk védelme érdekében is fontos, de nem utolsósorban akár már rövid távon is megtérülő beruházás, ami ráadásul az ingatlan értékét is növeli.
Korábban általánosságban néztük meg, milyen eszközök állnak rendelkezésre, amivel tehetünk az épületek energiahatékonyságának javításáért. A RENOPONT Schum Gergely a RenoHUB projektmenedzsere segítségével mindezt külön, épülettípusonként is megvizsgálta, javaslataival segítve a ház- és lakástulajdonosokat abban, hogy megtalálják a számukra leghatékonyabb megoldásokat.
Kádár-kocka
Schum Gergely, szerint ezeknél a házaknál először a ház hőigényének meghatározásával érdemes kezdeni, ez jellemzően a hőszigetelést és nyílászáró cseréjét jelenti, csak ezt követően kerül sor a fűtésrendszer korszerűsítésére. Ezt követően célszerű egy energetikust kihívni és felméretni az ingatlan hőmegtartó képességét. Végül pedig ehhez kell méretezni egy fűtésrendszert.
Kádár-kockák esetében jelenleg jellemző a vegyes és gáztüzelésű kazánok használata. Ezeket kondenzációs gázkazánra érdemes cserélni, vagy áttérni valamilyen megújuló alapú energiatermelésre; napelemre, hőszivattyúra, de a legjobb ennek kombinálása.
Pontokba szedve Schum Gergely tehát az alábbi felújítási sorrendet javasolja egy Kádár-kocka esetében:
Javasolt sorrend:
- Födém hőszigetelése (jellemzően fújt hőszigetelés, amely relatív olcsó, gyorsan kivitelezhető és sokat tudunk vele megtakarítani)
- pincefödém (amennyiben alápincézett a ház)
- Nyílászárók cseréje
- Homlokzat és lábazat szigetelése
- Energetikai felmérés
- Új fűtésrendszer kiépítése
Régi, vegyes falazatú ház
Régi, vegyes falazatú házaknál sok esetben teljesen más technológiát kell alkalmazni, mint a modern tégla vagy vasbeton építésű épületeknél. Ezek a házak gyakran rendes alap nélkül készültek. Gyakori probléma tehát a vízszigetelés hiánya.
Ebből is adódik, hogy a régi, vegyes falazatú házaknál először a vízszigetelésről kell gondoskodni. Hiszen ha le szeretnénk hőszigetelni a házat, fontos, hogy a páralecsapódást megelőzzük. A polisztirol alapú hőszigetelés nem működőképes olyan falazat esetén amely vályogot is tartalmaz, mert más a hő- és vízháztartásuk, ezzel penészesedés lép fel. Ilyen esetben kőzetgyapot használata javasolt. Bizonyos esetekben erre sincs szükség, mert a vályogépületekre jellemző, hogy nagyon jó a hőháztartásuk. Ami viszont gyenge pont ezeken az épületeken is, az a nyílászáró. Amennyiben ez esztétikus, és a kora ellenére a régi fa nyílászárókat nem szívesen cseréljük ki, már az is sokat segít, ha a fa kereteket kicsit felújítva megtartjuk és kicseréljük a belső egyrétegű üveget modern argon gázzal töltött hőszigetelt üvegre.
Műemlékvédelmi épületeknél vagy védett utcakép esetén szintén jelentős probléma a hőszigetelés alkalmazása. Különböző engedélyek beszerzése szükséges, hatóságokkal való konzultáció elengedhetetlen. Legtöbb esetben nincs is homlokzati hőszigetelésre lehetőség. Napelemek telepítésére is csak udvari homlokzaton lehet mód.
Javasolt sorrend:
- Vízszigetelés
- Hőszigetelés
- Nyílászárók felújítása/cseréje
- Napelemek telepítése
Polgári lakások
Amennyiben még nem történt meg korábban, a fűtésrendszer korszerűsítése indokolt lehet.
A régi gázkonvektor kiváltására az alábbi alternatívák nyújtanak lehetőséget:
- új, modernebb gázkonvektorra történő csere (előnye, hogy nem kell társasháztól engedély)
- gázközponti fűtés kiépítése – gázkazán, csövek és hőleadók/radiátosok/ kiépítése (problémája, hogy kisebb lakások esetében nem feltétlenül éri meg anyagilag, hiszen mindez együtt jár gázterv készítéssel és engedélyeztetéssel, továbbá kéményrákötésre/béleltetésre is szükség van)
- Elektromos fűtés
- infrapanelek fölszerelése a falakra (nagy előnye, hogy olcsó megoldás, viszont téli hónapokban magas villanyszámlára lehet számítani)
- levegő hőszivattyú – más néven klíma (hatékonyabb, mint az infrapaneles megoldás, megújuló energiának minősül. H tarifa is igényelhető rá. Hátránya, hogy társasház beleegyezése is szükséges a kültéri egység felhelyezéséhez, ha ráadásul utcai homlokzatra lehetséges csak az elhelyezése, akkor kell az adott kerület engedélye, műemlék jellegű vagy védett épület esetén meg valószínűleg nem engedélyezik )
Társasházi lakások hőszigetelése szintén problémás, nehéz hőszigetelni, melynek okai lehetnek: műemlékvédelem, illetve különböző építészeti okok.
Felmerülhet alternatívaként a belső hőszigetelés. Ennek problémái, hogy ez rendkívül drága megoldást kínál, nehézkes a megfelelő kivitelezése és helyet is elvesz a belső térből.
Meggondolandó az álmennyezet építése, amely esetén kevesebb lesz a fűtendő terület.
Nyílászáró cseréjéhez is kell társasházi engedély és bejelentési kötelezettség van a kerületi önkormányzat felé. Jellemző a kapcsolt gerébtokos ablak. Sok esetben nem a modern háromrétegű műanyag ablakra történő váltás a legjobb megoldás, érdemes inkább elgondolkodni a felújításon. Ha nincs elvetemedve a tokszerkezet, jobb megoldásnak látszik, mert a jól szigetelt műanyagra váltás esetén teljesen megváltozik a lakás szellőzése. Ha a szellőzés nem alakul az új nyílászáróhoz, penészesedés alakulhat ki. Ha még is a modern műanyag nyílászárók mellett döntünk, a konyha és a fürdőszoba szellőztetéséről mindenképp gondoskodni kell.
Javasolt sorrend:
- Fűtésrendzser korszerűsítése
- (Belső hőszigetelés)
- Nyílászárók felújítása
- Álmennyezet
‘80-as ‘90-es években épült családi házak
Általában nagy alapterületű épületek épültek ebben az időszakban, és rendkívül nagy az energiafogyasztásuk. Ezeknek az épületeknek jellemzően a nyílászárója sem túl jó.
Ha nincs tetőbeépítés, akkor a fújt hőszigetelés viszonylag jó áron megoldható, amely az energiafelhasználást jelentősen csökkenti.
Ezeknél a típusoknál már javasolható a nyílászáró cseréje, korszerű háromrétegűre.
A homlokzat és lábazat hőszigetelése sem maradhat el, hisz enélkül a fűtéskorszerűsítés kidobott pénz az ablakon.
Ezt követően célszerű egy energetikust kihívni és felméretni az ingatlan hőmegtartó képességét, majd mindehhez méretezni egy fűtési rendszert.
Jelenleg jellemző a vegyes és gáztüzelésű kazánok használata. Ezeket kondenzációs gázkazánra érdemes cserélni, vagy áttérni valamilyen megújuló alapú energiatermelésre; napelemre, hőszivattyúra, de a legjobb ennek kombinálása.
Javasolt sorrend:
- Födém hőszigetelése (jellemzően fújt hőszigetelés, amely relatív olcsó, gyorsan kivitelezhető és sokat tudunk vele megtakarítani)
- Nyílászárók cseréje
- Homlokzat és lábazat szigetelése
- Energetikai felmérés
- Új fűtésrendszer kiépítése
TIPP: A RENOPONT munkatársai a felújítás bármelyik fázisában várják az ügyfeleket ingyenes tanácsadásra személyesen az irodákban, vagy online konzultációkon keresztül.
forrás: RenoPont