Bambuszból és kukoricából is fantasztikus tulajdonságokkal rendelkező természetes anyagok állíthatók elő. De biztos, hogy jó választás, ha ilyen szőnyegek mellett döntünk?
A keményebb felületű természetes alapanyagú szőnyegek bemutatásánál láthattuk a sok előnyt, mindamellett arról is említést tettünk, mire érdemes figyelni a kiválasztásnál; melyik szőnyeg hova, mikor, kinek a legoptimálisabb választás. A bambusz és kukorica esetén azonban nagyobb óvatosságra inteném az olvasókat.
Bambusz szőnyegek
A bambusz mostanában nagyon felkapott lett. Nem is csoda, hiszen felhasználása nagyon sokrétű, az építőipartól kezdve egészen a bútorgyártásig; építenek belőle állványokat, házakat, tetőszerkezetet, bútorokat, de az első kínai ágyúk csöve is bambuszból készült. A bambuszszálak sokkal erősebbek, mint a farostok, és sokkal kevésbé hajlamosak deformálódni a változó légköri viszonyok miatt. Friss rügyei pedig igazi ínyenc falatnak számítanak a Távol-Keleten.
A bambusztól általában
A bambusznak több mint 1000 különböző fajtája ismert. Elsődleges előfordulási helyük Északkelet- és Délkelet-Ázsián, valamint Ausztrália északkeleti része. De ma már nincs olyan kontinens, ahol ne élne meg. Sőt Magyarországon is találkozhatunk gyönyörű ültetvénnyel például a Miskolc melletti Kistokajban.
A bambuszok perjefélék és bár egyes fajtái akár 20 méter magasra is megnőhetnek, mégsem tekinthetők fafélének. Ötször több szén-dioxidot nyel el, mint a legtöbb más fa, és körülbelül 35% -kal több oxigént termel. Nagyon szívós növény, és szinte bármilyen típusú talajban megél, de más növényekhez hasonlóan szereti a tápanyagban gazdag talajt, de növényvédőszert általában nem igényel. Fontos szerepet játszik a talajvédelemben is, ugyanis a bambusz gyökerei betakarítás után is életképesen a helyükön maradnak, megakadályozva az eróziót, miközben segítenek megőrizni a tápanyagokat a következő terméshez.
Bambusz a textiliparban
Mivel szárát a kenderhez, illetve a lenhez hasonlatos rostok alkotják, ezért a nem csak a keményebb felületek, tárgyak, létesítmények előállítására, de még a textiliparban is előszeretettel használják, például szőnyegek készítésére is. Jó légáteresztő és kiváló nedvszívó képességgel rendelkeznek. A bambusz szál 60%-kal jobb nedvszívó képességű, mint a pamut, a saját súlyának akár háromszorosát is képes felszívni vízből.
És mégsem ajánlom szőnyegként, egyéb lakástextilként alkalmazni. Miért nem?
Mert sajnos, mivel a bambusz hihetetlenül erős (hídépítéshez is használják!), jelentős feldolgozáson kell keresztülmennie, hogy lágy szálakat hozzanak belőle létre.
A bambusz mechanikai feldolgozása nagyon munkaigényes és időigényes, így gazdaságilag nem túl életképes. Előfordul a piacon mechanikusan előállított bambusz termék, de ezek általában ruházat és kiegészítők formájában vannak jelen. A szőnyeg előállításához szükséges bambusz mennyiségének előállítása már nagyon költséges lenne ezzel a folyamattal, így általában kemény vegyszerekkel történik.
A kémiailag előkezelt bambusz olyan vegyi anyagok használatát foglalja magában, mint a nátrium-hidroxid és a kénsav, amely viszkóz műselyemnek nevezett terméket eredményez. Ezek a vegyi anyagok levegő- és vízszennyezést okoznak, emellett veszélyeztetik a gyári munkások egészségét is.
Az előzőekben bemutatott kémiailag előállított bambuszanyagnál jobb megoldás az úgynevezett lyocell (tencel), amelyet bár szintén kémiailag állítanak elő, de egy zárt rendszerben. A felhasznált szerves oldószeres vegyszerek nem mérgezőek, a gyártás során nem keletkeznek egészségre káros gázok, ráadásul a felhasznált oldószert visszanyerik és újra felhasználják a folyamat során, így minimalizálva a hulladékot és a környezetre gyakorolt negatív hatásokat. Ez azt jelenti, hogy a folyamat befejezése után nem kerülnek ki a környezetbe.
Összegezve a minimális feldolgozást igénylő bambusz kitűnő választás a keményfa vagy laminált padló alternatívájaként, bútor alapanyagként, de szőnyeg, lakástextil és ruházat nyersanyaga tekintetében érdemes inkább más lehetőségek között keresgélni.
Kukorica szőnyegek (Triexta)
A már Magyarországon is kapható Triexta – kukoricarost felhasználásával készült szőnyegek – a legújabb, és egy meglehetősen feltörekvő anyag a szőnyegpiacon. Amerikában már nagy népszerűségnek örvend.
A Triexta szálak jóval erősebbek, mint a poliészter szálak, valamint tisztíthatóságuk és színtartó képességük is lekörözi a poliészter alapanyagú szőnyegekét. Ezt a rostot gyakran a nejlon vagy poliészter környezetbarát változataként hirdetik, mivel kukorica glükózból készül.
Vajon tényleg környezetbarát?
A piacon lévő triexta túlnyomó többségét a Mohawk SmartStrand címkéje alatt értékesítik, amely gyorsan megújuló kukorica glükózt tartalmaz kőolaj helyett (akár 37%). Ez nemcsak a külső, hanem a beltéri környezet számára is előnyös, mivel kevesebb illékony szerves vegyület (VOC) szabadul fel a szőnyegből.
A VOC-k olyan kémiai vegyületek, amelyek szilárd vagy folyékony, mesterséges termékekből párolognak el, és néhányuk rövid, vagy akár hosszú távú egészségügyi kockázatot jelent.
Sokszor hallani, hogy a triexta megújuló és környezetbarát, mivel rosttartalmának 37% -a kukorica glükózból készül, és van olyan kukoricarost szőnyegeket gyártó cég, amelynek minden ilyen terméke elnnyerte a nemzetközi „Green Label Plus” minősítést, de tudunk kell, hogy az előállítása attól még nem mentes teljesen a vegyianyagoktól. Ezzel nem kerüli el teljesen a szintetikus szálak problémáit, a VOC-k képződését és a gyártás és hulladéklerakás okozta környezeti terhelést.
A Green Label Plus programban részt vevő termékeknek szigorú kritériumoknak kell megfelelniük. A minősítés azt jelzi a vásárlóknak, hogy a legkisebb károsanyag kibocsátású termékeket vásárolják meg.
Mindent összevetve, ha egy jó kültéri szőnyeget keres, amely valamelyest környezetbarátabb a hagyományosnak mondott szintetikus szőnyegeknél, tartósabb és könnyebben tisztán tartható, akkor a triexta szőnyeg lehet egy lehetőség. A házon belül azonban sokkal jobb megoldás egy 100%-ban természetes anyag, amely teljesen mentes a mindenféle kémiai kezelésektől.